طرح درس روزانه (تنـــــوع طرح ها) پایه هفتـــــم

 مشخصات کلی   نام در س : فرهنگ وهنر       موضوع درسی :تنوع طرح ها                                         

                            مدت تدریس : 90دقیقه         پایه تحصیلی: دوره اول متوسطه

                     نام معلم : مریم علیجانزاده       تعداد دانش آموز : 30 نفر

    اهداف کلی             دانش آموزان با تنوع طرحها وگلها آشنا شوند .                     

                          در پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود :

 هدف های جزئی      الف – زیبایی های پیرامون خود را بشناسند . (دانشی )

                          ب- با تنوع گل ها در طبیعت آشنا شوند .(دانشی )

                         ج- تفاوت وشباهت گلها را توضیح دهند ؟ (درک وفهم )

                         د- از گلهای مختلف طراحی کنند .(کاربردی )

                         و- با مشارکت همدیگر طرحی جدید از گلها ارائه دهند .

                               (نگرشی )

   روش تدریس             نمایشی  ،سخنرانی ،(تلفیقی وفعال (

 مواد ووسایل آموزشی   کتابهای کمک آموزشی ،گچ ، تخته (تخته هوشمند)،

پوسترهای نمایشی (تصاویررایانه ای)، کتاب فرهنگ وهنر

 

     مدل کلاس              گروه بندی به شکل دایره


 ایجاد ارتباط وانگیزه     تیتر درس روی تخته نوشته می شود                         

ارزشیابی      قبل از ارائه این درس لازم است دانش آموزان موارد زیر را بدانند .

 تشخیصی           - تفاوت بین تصاویر عینی وذهنی را بدانند .

                        - با ساده کردن اشکال آشنا باشند

 

  روش تدریس  - سلام واحوال پرسی ،بررسی شرایط روحی و

                     جسمی دانش آموزان وحضورو غیاب (2الی 5دقیقه )

                    - بررسی شرایط محیطی و فیزیکی کلاس و رفع

                     اشکالات جلسه قبل در صورت نیاز

                    - بررسی تکالیف جلسه قبل و انجام ارزشیابی

                      تشخیصی   (5 دقیقه )

 اجرای آزمون رفتار ورودی با طرح سوالاتی همچون :

1-چه گلهایی را می شناسید ؟ 2-شکل ،رنگ ،عطر،بافت                                                         

  گلها را توضیح دهند؟ 3 - تفاوت بین گلها را بازگو نمایند ؟

4- گلها در چند رنگ هستند ؟(10 دقیقه)

  ایجاد انگیزه :برای ایجاد انگیزه به وسیله تخته هوشمند

ورایانه عکسهای متنوعی از گلها را به نمایش گذاشته ودر    

موردرنگ وبو وبافت گلها توضیح می دهم .(10 دقیقه )

  فعالیتهای یادگیری : از دانش آموزان می خواهم طرح ساده ای

از یک گل را بکشند ودر طراحی به تناسب اندازه

 گل نسبت به ساقه وبرگ ها توجه نمایند .(20 دقیفه )

                      

                           

   فعالیتهای تکمیلی      در ادامه بعد از طراحی از آنها سوال می کنم

                            که در منزلشان چه چیزهایی از گلها الهام گرفته

                            شده اند وبه شکل

   فعالیتهای خلاقانه      گل ساخته شده ؟  از گلها چه استفاده ایی می توان

                            در منزل کرد ؟ (10 دقیقه )

                           سپس اشیایی را که با الهام از گلها تهیه شده را به

                           وسیله رایانه نشان داده سپس از دانش آموزان

                            می خواهم به    شکل گروهی نشسته

                            و یک طرح جدید با استفاده از گلهای کشیده و

                            تخیل خود برای استفاده در منزل ارائه دهند  

                           ودرمورد طرح خود صحبت نمایند . ( 25 دقیقه)

  جمع بندی             در ادامه یک بار دیگر بطور خلاصه در مورد بافت

                          ،رنگ وتفاوت گلها صحبت نموده ونوع کاربرد گلها در

                          منازل را شرح داده ودانش آموزان را تشویق می نمایم

                          تا با خلاقیت خود طرحی نورا به وجود آورند .(5 دقیقه )

 

 

  تعیین تکلیف           ایده هایشان را برای زیباتر کردن محیط زندگی و

                           اتاقشان با استفاده از طرح گلها ی روی پارچه ،

                           رومیزی ،قالی و... ) ارائه دهند .

                         

                                                                                                          

با تشکر سر گروه هنر شهرستان بابلسر

جایگاه فلسفه رئالیسم در آموزش وپرورش

مقدمه

 

رئالیسم که در فارسی "واقع‌گرایی" و "اصالت واقع" نامیده می‌شود،

تقریبا نقطه‌ی مقابل ایده‌آلیسم بوده و برای اشیای مستقل از ذهن و

فکرما واقعیت قایل است. رئالیسم، اشیاء را آن‌چنان که هستند،

قبول داردو از تعبیر و تفسیر جهان خارج طبق تجربه‌های شخصی

خودداری می‌کند.

هدف تربیت از دیدگاه واقــع گرایان طبعا در محدوده جهــان مـــادی

مطرح خواهد شد و آماده سازی کودکان و

نوجوانان رابه سازگاری با این جهان مورد توجه قرار خواهد داد.

آموزش وپرورشی موفق نامیده می شود که معرفت لازم برای بقا

وادامه زندگی دردنیای طبیعی رابه محصلان بدهد. این معرفت یا

معلومات ایشان را با مهارتهای ضروری برای دست یافتن به امنیت

و زندگی خوشبخت مجهز می کند.

 آنچه که در این مقاله آورده شده است، چکیده‌ آرای فیلسوفان و

رئالیست‌های غربی است .

 


کلمات کلیدی :رئالیسم، انسان شناسی، هستی شناسی،

شناخت شناسی،  ارزش شناسی، مدیریت آموزشی


ادامه مطلب ........