(فرهنگ بومی )

موضوع : بر پایی نمایشگاه عکس (فرهنگ بومی )


  ادامه مطلــــب........



بازدید از موزه بانو مکرمه قنبری






شرح بیوگرافی بانومکرمه قنبری


 او دختر یک کشاورز بود و از ده سالگی به کشاورزی و گله‌داری مشغول شد.
دختر نوجوانی بود که به اجبار، همسر کدخدای پیر روستا شدو با دو هوو که
از او بزرگ‌تر بودند، در خانه کدخدا به عنوان همسر چهارم، مشغول به زندگی میشود
.

به دلیل ذوق هنری که داشت، عروس‌های روستا را او آرایش می‌کرد، همچنین مدتی

نیز به خیاطی پرداخت. او حتی 12 سال قابله روستا بود و بیش از 25 نوزاد را در

روستایش به دنیا آورد. در ضمن، در به دنیا آوردن بره‌ها و گوساله‌های کدخدا نیز

کمک می‌کرد. او از همان دوران کودکی، فردی بانشاط، پرکار و زرنگ بود.

در طول زندگی مشترکش با کدخدا، صاحب نه فرزند شد. کشاورزی، مامایی،

خیاطی، آرایشگری و طبابت بیماران و گاو و گوسفند از جمله فعالیت‌های این زن

بادل و جرات بود.


                        ادامـــه مطلب.......



طرح درس روزانه (تنـــــوع طرح ها) پایه هفتـــــم

 مشخصات کلی   نام در س : فرهنگ وهنر       موضوع درسی :تنوع طرح ها                                         

                            مدت تدریس : 90دقیقه         پایه تحصیلی: دوره اول متوسطه

                     نام معلم : مریم علیجانزاده       تعداد دانش آموز : 30 نفر

    اهداف کلی             دانش آموزان با تنوع طرحها وگلها آشنا شوند .                     

                          در پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود :

 هدف های جزئی      الف – زیبایی های پیرامون خود را بشناسند . (دانشی )

                          ب- با تنوع گل ها در طبیعت آشنا شوند .(دانشی )

                         ج- تفاوت وشباهت گلها را توضیح دهند ؟ (درک وفهم )

                         د- از گلهای مختلف طراحی کنند .(کاربردی )

                         و- با مشارکت همدیگر طرحی جدید از گلها ارائه دهند .

                               (نگرشی )

   روش تدریس             نمایشی  ،سخنرانی ،(تلفیقی وفعال (

 مواد ووسایل آموزشی   کتابهای کمک آموزشی ،گچ ، تخته (تخته هوشمند)،

پوسترهای نمایشی (تصاویررایانه ای)، کتاب فرهنگ وهنر

 

     مدل کلاس              گروه بندی به شکل دایره


 ایجاد ارتباط وانگیزه     تیتر درس روی تخته نوشته می شود                         

ارزشیابی      قبل از ارائه این درس لازم است دانش آموزان موارد زیر را بدانند .

 تشخیصی           - تفاوت بین تصاویر عینی وذهنی را بدانند .

                        - با ساده کردن اشکال آشنا باشند

 

  روش تدریس  - سلام واحوال پرسی ،بررسی شرایط روحی و

                     جسمی دانش آموزان وحضورو غیاب (2الی 5دقیقه )

                    - بررسی شرایط محیطی و فیزیکی کلاس و رفع

                     اشکالات جلسه قبل در صورت نیاز

                    - بررسی تکالیف جلسه قبل و انجام ارزشیابی

                      تشخیصی   (5 دقیقه )

 اجرای آزمون رفتار ورودی با طرح سوالاتی همچون :

1-چه گلهایی را می شناسید ؟ 2-شکل ،رنگ ،عطر،بافت                                                         

  گلها را توضیح دهند؟ 3 - تفاوت بین گلها را بازگو نمایند ؟

4- گلها در چند رنگ هستند ؟(10 دقیقه)

  ایجاد انگیزه :برای ایجاد انگیزه به وسیله تخته هوشمند

ورایانه عکسهای متنوعی از گلها را به نمایش گذاشته ودر    

موردرنگ وبو وبافت گلها توضیح می دهم .(10 دقیقه )

  فعالیتهای یادگیری : از دانش آموزان می خواهم طرح ساده ای

از یک گل را بکشند ودر طراحی به تناسب اندازه

 گل نسبت به ساقه وبرگ ها توجه نمایند .(20 دقیفه )

                      

                           

   فعالیتهای تکمیلی      در ادامه بعد از طراحی از آنها سوال می کنم

                            که در منزلشان چه چیزهایی از گلها الهام گرفته

                            شده اند وبه شکل

   فعالیتهای خلاقانه      گل ساخته شده ؟  از گلها چه استفاده ایی می توان

                            در منزل کرد ؟ (10 دقیقه )

                           سپس اشیایی را که با الهام از گلها تهیه شده را به

                           وسیله رایانه نشان داده سپس از دانش آموزان

                            می خواهم به    شکل گروهی نشسته

                            و یک طرح جدید با استفاده از گلهای کشیده و

                            تخیل خود برای استفاده در منزل ارائه دهند  

                           ودرمورد طرح خود صحبت نمایند . ( 25 دقیقه)

  جمع بندی             در ادامه یک بار دیگر بطور خلاصه در مورد بافت

                          ،رنگ وتفاوت گلها صحبت نموده ونوع کاربرد گلها در

                          منازل را شرح داده ودانش آموزان را تشویق می نمایم

                          تا با خلاقیت خود طرحی نورا به وجود آورند .(5 دقیقه )

 

 

  تعیین تکلیف           ایده هایشان را برای زیباتر کردن محیط زندگی و

                           اتاقشان با استفاده از طرح گلها ی روی پارچه ،

                           رومیزی ،قالی و... ) ارائه دهند .

                         

                                                                                                          

با تشکر سر گروه هنر شهرستان بابلسر

جایگاه فلسفه رئالیسم در آموزش وپرورش

مقدمه

 

رئالیسم که در فارسی "واقع‌گرایی" و "اصالت واقع" نامیده می‌شود،

تقریبا نقطه‌ی مقابل ایده‌آلیسم بوده و برای اشیای مستقل از ذهن و

فکرما واقعیت قایل است. رئالیسم، اشیاء را آن‌چنان که هستند،

قبول داردو از تعبیر و تفسیر جهان خارج طبق تجربه‌های شخصی

خودداری می‌کند.

هدف تربیت از دیدگاه واقــع گرایان طبعا در محدوده جهــان مـــادی

مطرح خواهد شد و آماده سازی کودکان و

نوجوانان رابه سازگاری با این جهان مورد توجه قرار خواهد داد.

آموزش وپرورشی موفق نامیده می شود که معرفت لازم برای بقا

وادامه زندگی دردنیای طبیعی رابه محصلان بدهد. این معرفت یا

معلومات ایشان را با مهارتهای ضروری برای دست یافتن به امنیت

و زندگی خوشبخت مجهز می کند.

 آنچه که در این مقاله آورده شده است، چکیده‌ آرای فیلسوفان و

رئالیست‌های غربی است .

 


کلمات کلیدی :رئالیسم، انسان شناسی، هستی شناسی،

شناخت شناسی،  ارزش شناسی، مدیریت آموزشی


ادامه مطلب ........




بررسی نظر اسلام در مورد هنر نقاشی و مجسمه سازی

چکیده


مقاله حاضر با هدف بررسی نظر اسلام و قرآن در مورد هنر نقاشی

و مجسمه سازی به روش کتابخانه ای با استفاده از کتاب های مختلف

در زمینه هنر و کتاب مقدس قرآن کریم و اینترنت نوشته شده است.

نتایج این پژوهش نشان داد که در قرآن کریم آیه ای مثل آیاتی که در

منع باده و قمار و شراب و ربا و ... به صورت صریح و آشکارا آمده

است مبنی بر حرام بودن نقاشی و مجسمه سازی وجود ندارد.

اما در روایاتی که از پیامبر آمده پیامبر با آیاتی الهی بت ها را

نکوهش کردند و ایشان دستور بر پرهیز از احترام و تقدیس هر گونه

مجسمه ای را صادر کردند و به مجسمه سازان وعده عذاب الهی دادند.

در حالی که در ادامه مقاله امام خمینی (ره) و شهید مطهری و ...

در مسئله ی مجسمه سازی و نقاشی معتقد بودند منع اسلام به جهت

بت پرستی و مبارزه با آن است و حکم حرمت یا کراهت نقاشی و

مجسمه سازی عمدتاً به شرایط زمانی باز می گشت و اصل این

هنرها بذاته مورد نهی نمی باشند.

 

واژه های کلیدی: هنر، هنرمند، مجسمه سازی، نقاشی


    ادامه مطلب.......

 

 

 

 

 

تاریخچه ونقش تصویرسازی در بسته بندی

چکیده

عکس، طرح، نقش، تصویر و تصویرسازی های مخصوص بسته بندی یکی

از عوامل تاثیر گذار در طراحی گرافیک بسته بندی می باشند. نقش طرح و

تصویر را در بسته بندی می توان به نیرویی جهت کمک به تجسم و فهم

محتویات درونی بسته تشبیه کرد. طرح و تصـــویر ، ساختار، لوگو و

رنگ در ساختن شخصیت و قابلیت بسته به ایفای نقش پرداخته و طرح

بسته را کامل می کند.

نقش طراحی گرافیک، چاپ و بسته بندی موفق یک کالا در صـادرات ،

ورود به بازارهای جهانی و در نتیجه بالا بردن کالاهای تولیدی و فروش

کالا غیر قابل انکار است . این در حالی است که صنایع داخلی ما از داشتن

یک چنین تفکر موفقی تا حدود بسیار زیادی دور مانده اند. به هر صورت

ضعف گام های کنونی تولید کنندگان ما در این زمینه حکایت از عقب ماندن

کشور ما از قافله جهانی این رویکرد هنری و تاثیر گذار دارد.


واژه نامه

تصویر سازی :شکل کسی یا چیزی را نقش کردن.


نقش : اثری که روی زمین یا چیزی باقی مانده باشد.


هنر: پیشه ،فن


بسته بندی: بغچه وکیسه که در آن چیزی گذارده یا پیچیده باشند .


ادامه مطلب.......

نقاشی دوره تیموریان

چکیده

هنر در دوران تیموریان از جلوه‌های بارز هنر اسلامی در ایران و آسیای مرکزی است.

دوره تیموریان دوره رونق فرهنگ، هنر، ادبیات، تاریخ، ریاضی و نجوم بود.

دربارهای هرات، سمرقند، شیراز، تبریز و اصفهان به‌سبب هنرپروری و هنرمندی

فرمانروایان تیموری، محل تجمع و آمد و شد هنرمندان و ادیبان برجسته بود.

تیمور با اینکه بسیار خونریز بود ولی به دانش و هنر علاقه نشان می‌داد.

از این‌رو هنرمندان و صنعتگران از کشتارهایش در امان بودند. فرزند او شاهرخ

و نوه‌هایش الغ‌بیگ، بایسنقر میرزا و ابراهیم میرزا نیز این سیاست را پی‌گرفتند.

هنر نقاشی و خوشنویسی در دوره تیموری به شکوفایی قابل توجهی دست یافت.

توفیق شاهرخ در تسخیر تمامی قدرت در هرات و توجّه وی و پسر هنرمند

و هنرپرورش بایسنقر به هنر، بسیاری از هنرمندان را از اقصی نقاط ایران

به هرات کشاند و سبب شد که مراکز مهم پیشین اهمیت و اعتبار خود را از

دست بدهد و در مرتبه‌ای نازلتر قرار گیرد. شاهرخ به همراه پسرش بایسنقر

حامی و بانی شکل‌گیری مکتب هرات از سبک‌های مهم هنری در ایران بود و

در تحت حمایت او نقاشان، خوشنویسان، تذهیب کاران را در هرات گردآورد

تا برای وی ظریف‌ترین آثار هنری را در خط، تذهیب، جلدسازی و صحافی به

وجود آوردند. کانون هنری بایسنقر در هرات به‌نام دارالصنایع کتاب سازی

معروف بود .

در عهد سلطنت شاهرخ هرات که پایتخت دولتش بود، کانون درخشان هنر

و ادب عصر محسوب می‌شد. وجود مولانا قوام الدین شیرازی، آن مهندس

معمار نابغه و بی مانند که در آن ایام در هرات، به وی و همسر هنر پرورش

گوهر شاد آغا، این فرصت و امکان را می‌داد تا مساجد، مدارس، و ابنیه عالی

در قلمرو قدرت خویش بنا کنند. مسجد گوهرشاد در مشهد و در کنار حرم

علی بن موسی‌الرضا و مسجد جامع گوهرشاد در هرات، از درخشانترین آثار

معماری این عصر، مدیون طرح و تفکر قوام الدین شیرازی و آن ملکه هنر پرور

عصر بود، که هنوز همچنان باقی است.

به سعی و تشویق شاهرخ، کتابخانه‌ای عظیم نیز در هرات به وجود آمد که

جامع تعدادی از نفایس آثار بود. به علاوه بعضی هنرمندان عصر همچون

عبدالقادر مراغی استاد موسیقی، مولانا خلیل مصور استاد نقاشی، یوسف اندکانی

استاد آواز، استاد بزرگ نقاشی یعنی کمال الدین بهزاد، از همان ایام، در دربار هرات، نام شاهرخ

را پر آوازه ساختند.


      ادامه مطلب.........

طرح درس سالانه پایه هشتم

                           جدول بودجه بندی کتاب فرهنگ وهنرپایه هشتم

                                                          سال تحصیلی95/94

                              گروه آموزشی هنــــــرشهرستان بابلسر


        مهر  جلسه اول : معارفه وانجام ارزشیابی آغازین  

               جلسه دوم :  تدریس درس اول: (طراحی دوبعدی وسه بعدی وسه بعد نما )

               جلسه سوم : درس دوم :    (طراحی ذهنی از پرندگان )

               جلسه چهارم : کارعملی: (آشنایی با هنر چاپ ) یا( حجم سازی پرنده دلخواه)


           ادامه مطلب

طرح درس سالانه پایه هفتم

                                   جدول بودجه بندی کتاب فرهنگ وهنرپایه هفتم

                                                             سال تحصیلی95/94

                                   گروه آموزشی هنــــــرشهرستان بابلسر


        مهر       جلسه اول :      معارفه ومعرفی فعالیتهای هنری یکساله وتاریخچه هنر،ارزشیابی تشخیصی هنر


                جلسه دوم :    (مشاهده ) طراحی از اجسام 

         

             جلسه سوم :   (تنوع طرح ها ) طراحی از گلها وساده کردن آنها


            جلسه چهارم :  (الفبای تصویری ) طراحی از میوه ها وشکل سازی با میوه ها


                            ادامه مطلب.........

تاریخچه خوشنویسی در ایران

 تاریخچه خوشنویسی در ایران

 

قبل از اسلام خطوط مختلفى از جمله میخى و پهلوى و اوستائى در ایران متداول بوده است

با ظهور دین اسلام نیاکان ما الفبا وخطوط اسلامى را پذیرا شدند خط متداول آنزمان که

نزدیک دو قرن قبل از اسلام شکل گرفته بود خط کوفى و نسخ قدیم بودکه از دو خط قبطى

و سریانى اخذ شده بود در اوایل قرن چهارم سال 310 هجرى قمرى ابن مقله بیضاوى شیرازى

خطوطى را بوجود آورد که به خطوط اصول معروف شد که عبارتند از محقق – ریحان –

ثلث – نسخ – رقاع و توقیع که وجه تمایز آنها، اختلاف در شکل حروف و کلمات و نسبت

سطح و دور در هر کدام مى باشد و براى این خطوط قواعدى وضع کرد و 12 اصل نوشت :

ترکیب-کرسى-نسبت-ضعف-قوت-سطح-دور-صعود مجازى-نزول مجازى-اصول-صفا و شأن

،بعد از ابن مقله ( حدود یک قرن) على ابن هلال مشهور به ابن بواب براى خط نسخ قواعد

جدیدى بوجود آورد و آنرا کامل تر کرد و بعد در قرن هفتم جمال الدین یاقوت مستعصمى به

خطوط ششگانه یاد شده غنا و تکامل بخشید .    


ادامــــه مطلب........

طرح درس سالانه پایه نهم


                             طرح درس سالانه کتاب فرهنگ وهنرپایه نهـــم  

                                                  سال تحصیلی95/94

                                 گروه آموزشی هنــــــرشهرستان بابلسر


  مهر   جلسه اول :   معارفه و انجام ارزشیابی تشخیصی هنر

         

         جلسه دوم :   فصل اول : اهمیت وکاربر طراحی در هنر     


         جلسه سوم :   کار عملی :ساخت جعبه تزئینی  


         جلسه چهارم:  درس دوم :  طراحی از اشیا        

                           ادامــــه مطلب..........

پرسپکتیو

پرسپکتیو:

  شیوه ای از طراحی است که با استفاده از آن می توان بر روی سطحی صاف ،


 عمق وفضا و فواصل رانشان داد.


  خط افق: خطی است که در راستای دید ماست وهمیشه( نقطه گریز ) بر روی آن قرار


دارد و درپرسپکتیو یک نقطه ای در راستای (‌ناظر‌) قراردارد.


  نقطه گریز :به دورترین نقطه دید ونقطه ای که به نظر می رسد خطوط موازی در آنجا


  تلاقی می کنند گفته می شود ،که همواره روی خط افق قرارمی گیرد.


          ادامه مطــــلب .......

گاهنامه هنری گروه هنر (سال 93


مقدمه

 

امروزه در برخی از کشورهای جهان، تلاش‏هایی قابل توجه در زمینه آموزش هنر صورت گرفته است.درحالی‏که این موضوع در بسیاری از کشورهای جهان نیز به شکلی کاملا محسوس به دست فراموشی سپرده شده است.

درواقع هنر به توجهی جدی نیاز دارد،اما از آن‏جا که هنر نتیجه‏ای عینی و آشکار مانند آموزش‏ خواندن و نوشتن یا جمع و تفریق کردن را ندارد، جامعه سودگرای معاصر،اغلب هنر را فراموش‏ می‏کند!اما هنر برای ما و به‏ویژه کودکان و نوجوانان اهمیت بسیار دارد،زیرا بسیاری از نمودهای عالی روح و خرد آدمی در این حوزه‏ جای دارند.کودکانی که از آموزش درست هنر محرومند،دنیای بزرگ و زیبایی را از دست داده‏ اند.آن‏ها درواقع روش خارق‏العاده را برای درک‏ خود و جهان پیرامونشان از کف داده‏اند.ما به‏ دلایل متعدد،باید هنر را به کودکان و نوجوانان‏ آموزش دهیم.چرا که هنر جنبه زیبایی شناختی‏ روح و ذهن آدمی را آشکار می‏سازد.هنر چشم‏ها و گوش‏های جوانان را برای درک و ارزیابی‏ جهان پیرامونش آموزش می‏دهد.هنر آرزو و اشتیاق کودکان و نوجوانان را برای گذر از امور عادی،شنیدن و دیدن آنچه قبلا نشنیده و ندیده اند،برآورده می‏سازد.

ادامه مطلب .....

گاهنامه هنری (گروه هنر شهرستان بابلسر )

   اکسپر سیونیـــــسم


 اکسپرسیونیسم عبارتسـت از شیوه ای که در آن برای بهتر بیان کردن حالت های درونی ،


از اغراق در رنگها  و شــکلها  استفاده می شود . 


به عبارت دیگر  اکسپر سیــونیسم   شیوه ای است ،عاری از طبـــیعت گرایی، که


می خواهد حالات عاطــفی را هر چه روشن تربنمایاند.  این سبک در این معنای عاطــفی خود

 

از گذشـته های دوروجود داشته ونقـــاشان و گراوورسازان آلمانــی با نیـــان این شـیوه بوده اند .


اما در معنای محدودتر واژه ی اکســـپر سیونیسم ،می توانیم بگوییم که این شیـــوه با وان گوگ


به وجود آمد .اکســــپر سیونیــــسم در فرانـــــسه قرابت های آشکاری با فوویــــسم داشت


اما نمایندگان اصلی این سبک ،اکثرآلمانـی بودند .


امیل نولده ،و ماکسبکمن ،


دو تن از مشهورترین نقاشان اکسپره سیونیسم بودند      ادامه مطلب ......